بررسی تحلیلی ضرورت، فوائد و مزایای نظری و عملی دانش جریان شناسی

نوع مقاله: مقاله پژوهشی

نویسنده

طلبه سطح عالی حوزه علمیۀ قم

چکیده

جریان‌شناسی از پدیده‌های نوپیدای عرصه‌های علم و فرهنگ و سیاست در جامعه‌ی ایران است و جلسات و نشست‌ها و آثار متعددی با این عنوان برگزار و تولید می‌شود؛ اما به دلیل نبود چارچوب نظری مشخص و انضباط علمی، محققان هر یک با گرایش‌های فکری و دغدغه‌های فرهنگی و جهت‌گیری‌های سیاسی خاص خود و بر اساس الگوی نظری پذیرفته‌شده شخصی آگاهانه و غیرآگاهانه خود، به مقوله‌بندی اندیشه‌ها و طبقه‌بندی کنش‌گران فرهنگی و توضیح پدیده‌های تاریخی، فکری و اجتماعی می‌پردازند و این امر سوءتفاهم‌ها، تشتت‌آراء و درهم‌ریختگی معرفتی را به دنبال داشته و مخاطبان را دچار سردرگمی و تحیّر کرده است. بنابر بررسی صورت گرفته، جریان‌شناسی نه در حد یک‌سری مباحث ژورنالیستی، بلکه بایستی به‌عنوان یک دانش‌میان‌رشته‌ای مورد تحقیق قرار بگیرد. طبق این بررسی، جریان‌شناسی دانشی است که یکی از حقایق اجتماعی را به عنوان موضوع خود برگزیده که عبارت است از «جریان». همچنین جریان نیز عبارت است از پدیده‌یِ اجتماعیِ متشکل از مجموعه‌ی اصول و فروض معرفتی (=نظام مشترک معنایی) بوده که جمعیتی نظام‌یافته (=مدیریت شده) بر اساس آن عمل کرده و اثر می‌گذارند. جریان حقیقتی متشکل از ارکان متعدد است که با یکدیگر در ارتباط‌اند و جریان را به صورت یک سیستم شکل می‌دهند. این مقاله در تلاش است تا در راستای تثبیت و تقویت هویت دانشی «جریان‌شناسی»، از طریق تحلیل منطقی تعریف این دانش و بررسی تولیدات موجود، ضرورت، فوائد و مزایای جریان‌شناسی را توضیح داده تا از این طریق، اهمیت پرداختن به جریان‌شناسی –آن هم بر اساس انضباط‌های مشخص علمی و روش‌شناسانه که جزو مقتضیات هر دانش است- هرچه بیشتر روشن گردد.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

An Analytical Study of the Necessity, Benefits and Advantages of Theoretical and Practical Knowledge of "Stochastic"

نویسنده [English]

  • Ali Ibrahimpour
Teachers of the highest level in Qom

کلیدواژه‌ها [English]

  • Conceptual
  • Stream
  • Stochastic
  • Fluent Knowledge
  • Essentiology
1. پارسانیا، حمید (1391). جهانهای اجتماعی (چاپ اول). قم: کتاب فردا.

2. پایگاه علمی تحلیلی گذار (1392)، جریانشناسی نقطهی شروع فرآیند فهم است، 21 بهمن 1392، میزگرد نقد و بررسی مقاله «جریان‌شناسی فکری جبهه تمدن اسلامی»، بخش دوم، پایگاه علمی تحلیلی گذار (Gozaar.ir).

3. پیروزمند، علیرضا (1393). بزنگاه جریانشناسی طراحی الگو است، 27 اردیبهشت 1393، مصاحبه پایگاه علمی تحلیلی گذار (Gozaar.ir).

4. پیغامی، عادل، (1393). درسگفتار جریانشناسی اقتصادی ایران قبل و بعد از انقلاب اسلامی. قم: چهارمین دوره آموزشی جریان‌شناسی فرهنگی سیاسی تاریخ معاصر(موسسه ولا منتظر و دفتر پژوهش‌های خاص دفتر تبلیغات اسلامی)، 18/2/1393.

5. جعفریان، رسول (1382). جریانها و سازمانهای مذهبی-سیاسی ایران (چاپ چهارم). تهران: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی.

6. حسینی کوهساری، سیداسحاق (1392). تا حوزه جریانشناسی نکند تهدیدها را نمی شناسد، 9 آذر 1392، مصاحبه سایت رسای اندیشه (Rasayeandisheh.ir).

7. خسروپناه، عبدالحسین (1392). جریانشناسی تفریح من است، 14 دی 1392، مصاحبه پایگاه علمی تحلیلی گذار (Gozaar.ir).

8. خندان، علی اصغر (1389). منطق کاربردی (چاپ ششم). تهران: سمت و طاها.

9. خواجه سروی، غلامرضا (1393). جریانشناسی مرزبندیها را تشدید میکند، 13 اردیبهشت 1393، مصاحبه پایگاه علمی تحلیلی گذار (Gozaar.ir).

10. ساوی، زین الدین عمربن سهلان (1386ش/1425ق). البصائر النصیریه، تقدیم و تحقیق حسن مراغی، چاپ اول، تهران: شمس تبریزی.

11. سوزنچی، حسین (1392). من در مورد جریانشناسی نظر خاصی ندارم، 14 بهمن 1392، مصاحبه پایگاه علمی تحلیلی گذار (Gozaar.ir).

12. صدرالمتالهین (1360ش). الشواهد الربوبیة فی المناهج السلوکیة، تصحیح و تعلیق سید جلال الدین آشتیانی، چاپ دوم. مشهد: المرکز الجامعی للنشر.

13. صدرالمتالهین (1981م). الحکمة المتعالیة فی الاسفار العقلیة الاربعة (چاپ سوم). بیروت: دار احیاء التراث. ج1.

14. علامه حلی (1412). القواعد الجلیه فی شرح الرساله الشمسیه، تحقیق فارس حسون تبریزیان، چاپ اول. قم: موسسه نشر اسلامی.

15. علیدوست، ابوالقاسم (1392). ضرورت شناخت جریانهای اجتماعی در حوزه، 2 بهمن 1392، بخش اول مصاحبه سایت رسای اندیشه (Rasayeandisheh.ir).

16. فراتی، عبدالوهاب (1393). جریانشناسی در ایران چندان مقید به قواعد علمی نیست، 11 تیر 1393، مصاحبه پایگاه علمی تحلیلی گذار (Gozaar.ir).

17. کوشکی، صادق (1393). درسگفتار جریانشناسی احزاب و گروههای سیاسی قبل و بعد از انقلاب اسلامی. قم: چهارمین دوره آموزشی جریان‌شناسی فرهنگی سیاسی تاریخ معاصر(موسسه ولا منتظر و دفتر پژوهش‌های خاص دفتر تبلیغات اسلامی)، 4/2/1393.

18. مظاهری سیف، حمیدرضا (1392). ما جریانشناسی بدون پیش فرض نداریم، 18 اسفند 1392، مصاحبه پایگاه علمی تحلیلی گذار (Gozaar.ir).